Şirket Haberleri

Anadolu'da konut kredisine talep hızla artıyor

2012'nin ilk çeyreğinde en yüksek konut kredisi talebi sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir'den geldi.Türkiye’nin lider konut kredisi danışmanlık şirketi ’nin her ay yapılan binlerce  başvurusundan derlediği verilere göre, 2012’nin ilk çeyreğinde en yüksek konut kredisi talebi sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir’den geldi. Konutkredisi.com.tr tarafından hazırlanan  raporuna göre 2012 yılı ilk çeyreğinde İstanbul, Ankara, İzmir’den alınan talep toplam talebin %42’sini oluşturuyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’in talebi 2011 yılında Türkiye’nin toplam  talebinin yaklaşık yarısını oluşturmasına rağmen talebin diğer illere kayış trendi 2012 ilk çeyreğinde de sürdü. 3 büyük ilin dışında kalan illerin payı son çeyrekte %53’ten %58’e yükseldi.

İstanbul ve Ankara’nın Toplamdaki Payı Azalıyor
2012 ilk çeyreğinde 3 büyük ilden gelen talep artış göstermesine rağmen İstanbul ve Ankara’daki büyüme Türkiye ortalamasının gerisinde kaldı. 2011 yılı son çeyreğinde toplam talebin %30’unu oluşturan İstanbul’un payı, 2012 ilk çeyreği ile birlikte %26’ya geriledi. İstanbul’u takip eden Ankara’nın payı da %12’den %10’a düştü. Buna karşın talebin en yüksek olduğu 3. il olan İzmir’deki talep toplamdaki payını %6’ya yükseltti.

İstanbul’daki Talebin 3’te 2’si Avrupa Yakasından
Türkiye nüfusunun %18’ini yaşadığı İstanbul, 2012 ilk çeyreğinde konut kredisi talebinin %26’sını oluşturdu. Avrupa yakasındaki talep, İstanbul’daki toplam talebin %68’ini oluştururken Anadolu yakasından gelen konut kredisi talebi ise %32’de kaldı.

En çok konut kredisi talebi alınan ilk üç ilçe de Avrupa yakasından çıktı. 2012’nin ilk üç ayında Beylikdüzü toplam talebin %8’iyle en çok talep gelen ilçe olurken, komşu ilçeler Esenyurt ve Küçükçekmece onu takip etti.
Anadolu Yakasında ise Pendik başı çekerken, Ümraniye ve Maltepe ilçeleri konut kredisi talebinde ilk üçü oluşturdular.
Bu dönemde talebin en hızlı arttığı ilçe Avrupa Yakası’nda Beylikdüzü oldu. Anadolu Yakası’nda ise Ümraniye’den gelen konut kredisi talebi ciddi artış gösterdi.
Yeni finans merkezinin kurulacağı, özellikle de markalı konutların yoğun olarak yer aldığı Ataşehir İstanbul içerisinden gelen taleplerin %2, 5’ini oluşturdu.

Ankara’da Keçiören, İzmir’de Buca
Keçiören, son iki çeyrektir başkentin en çok  kredisi talebi alınan ilçesi olmayı sürdürüyor. Keçiören, Ankara’dan alınan talepler içerisinde %19’luk bir paya sahip. Yılın ilk çeyreğinde talepte en büyük artışı gösteren Etimesgut ilçesi ise %14’lük payı ile Keçiören’i izliyor. İzmir’deki tüketicilerin talebinde Buca %13’lük payı ile birinci ilçe olurken onu sırasıyla Karşıyaka ve yılın ilk çeyreğinde en yüksek talep artışını gösteren Çiğli takip etti.

Anadolu’nun Talebi Hızla Yükseliyor
İstanbul, Ankara ve İzmir’in talebi 2011 yılında Türkiye’nin toplam  talebinin yaklaşık yarısını oluşturmasına rağmen talebin diğer illere kayış trendi 2012 ilk çeyreğinde de sürdü. 3 büyük ilin dışında k alan illerin payı son çeyrekte %53’ten %58’e yükseldi. Marmara Bölgesi’nde sanayi şehri Kocaeli, Ege’de İzmir’e komşu olan Manisa, Akdeniz’de Adana ve Mersin talebin en hızlı arttığı iller oldu. Nüfusa oranla en çok konut kredisi talebinin geldiği il ise bu çeyrekte de Tekirdağ olmayı sürdürdü.

05.06.2012